امروز:

0

با نزدیک شدن سالمرگ فتنه گروه سایبری گردباد افتخار دارد با ساخت کلیپ فتنه سهمی در حذف جریان فتنه
داشته باشد جهت دانلود و مشاهده کلیپ اینجا را کلیک نمائید.

طبقه بندی: سیاسی، 
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

عكس: صفحه‌اول شناسنامه سید حسن مصطفوی

دقت در صفحه اول شناسنامه سید حسن مصطفوی كه تصویر آن برگرفته از سایت جماران (این سایت زیر نظر محمدعلی انصاری است) و خبرگزاری مهر نشان می‌دهد نام خانوادگی وی در شناسنامه نیز مصطفوی درج شده و مشخص نیست چرا از اینكه دیگران او را به نام شناسنامه‌ایش صدا كنند آشفته می‌شود؟
طبقه بندی: فرهنگی،  سیاسی،  اجتماعی، 
برچسب ها: عكس: صفحه‌اول شناسنامه سید حسن مصطفوی،
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

رییس‌جمهور برزیل: غرب با تصویب قطعنامه یك فرصت تاریخی را از دست داد

خبرگزاری رویترز شامگاه چهارشنبه به نقل از " ایناسیو لولا دا سیلوا " رییس جمهوری برزیل اعلام کرد : اعمال تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به دلیل فعالیت های هسته ای تهران ، یک اشتباه است.

وی افزود : قدرت های عضو شورای امنیت سازمان ملل با اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران ، یک فرصت تاریخی را از دست دادند.

رییس جمهوری برزیل هنگام دیدار از منطقه شمال شرقی کشورش طی اظهاراتی افزود: این فرصت یک زمان مناسب برای تمایل ایران به مذاکره بود و کسانی که مایل به مذاکره نبودند آنهایی بودند که فکر می کنند اعمال زور همه چیز را حل خواهد کرد.

و ی گفت : فکر می کنم اتخاذ این تصمیم یک اشتباه بود.

برزیل و ترکیه از رد معامله سوخت هسته ای با ایران ازسوی غرب خشمگین هستند و می گویند اعمال تحریم های جدید علیه ایران با تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ، لزومی نداشت.

لولا گفت : فکر می کنم شورای امنیت سازمان ملل یک شانس تاریخی را برای گفت و گوهای آرام درباره برنامه هسته ای ایران از دست داد.
طبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: رییس‌جمهور برزیل: غرب با تصویب قطعنامه یك فرصت تاریخی را از دست داد،
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)
 

 

حزب الله:
تحریم‌ها ایران را برای تقویت توانمندی‌های خود ترغیب می‌كند

خبرگزاری فارس: حزب الله لبنان در بیانیه‌ای با محكوم كردن تصویب قطعنامه علیه ایران اعلام كرد تحریم‌ها علیه ایران بر خلاف اساسی‌ترین قوانین انصاف و عدالت است اما ایران با رد فرمانبرداری از مستكبران به تقویت توانمندی‌های خود ادامه می‌دهد.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری المنار، حزب الله لبنان در بیانیه‌ای تاكید كرد: قطعنامه شورای امنیت حاوی تحریم‌های جدید علیه ایران تصمیمی غیرمنصفانه و ناعادلانه و برخلاف اساسی‌ترین قوانین انصاف و عدالت است.
در این بیانیه آمده است: تحریم ایران بازتاب تمایل به برتری در سیاست‌ قدرت‌های بزرگ در قبال كشورهای جهان اسلام است چون كشورهای اسلامی رویكرد وابستگی و فرمان‌برداری را رد می‌كنند و به دنبال تقویت ظرفیت كشور و مردمشان هستند.
حزب الله افزود: این قطعنامه روح تمرد را در میان ملت‌های مستضعف تشدید می‌كند و آنها را نسبت به نقش شورای امنیت در حمایت از ثبات و حل و فصل بحران‌ها ناامید می‌كند و آنها را برای ادامه ایجاد ظرفیت‌ها در خود برای حفظ حاكمیت و استقلال ترغیب می‌كند.
بیانیه مذكور آورده است: شكی نیست كه بازی منافع مستكبران كه به صدور قطعنامه جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران منجر شد تنها به پیچیدگی روز افزون اوضاع در منطقه ما كمك كرده است.
حزب الله همچنین نسبت به خطرات رژیم صهیونیستی به دنبال تصویب این قطعنامه هشدار داد و گفت با این وجود اسرائیل با حمایت برخی سازندگان این قطعنامه و در راس آنها آمریكا به ادامه تجاوزات و خشونت‌ها و تروریسم دولتی خود می‌‌پردازد.
در این بیانیه تاكید شده است: هیچ دلیل و توجیه منطقی و قانونی برای تحریم‌ ایران وجود ندارد و انتقاد حزب الله از شورای امنیت این است كه این شورا خطرات اسرائیل غاصب برای امنیت و ثبات بین‌المللی و زرادخانه‌‌های هسته‌ای و تروریسم دولتی اسرائیل كه به طور روزمره علیه ملت فلسطین و ملت‌ها و كشورهای عربی و اسلامی منطقه اعمال می‌‌شود، نادیده گرفته شده است و این امر محكوم است.
حزب الله همچنین اعلام كرد: تاریخ موقعیت عادلانه تركیه و برزیل در رد تحمیل تحریم‌های تازه علیه ایران را ثبت خواهد كرد و كشورهایی كه به این قطعنامه رای مثبت دادند هرگز نمی‌توانند برای انسان امروز و آینده توضیح قانع‌كننده‌ای برای تصویب قطعنامه بیاورند.
در پایان این بیانیه درباره رای ممتنع لبنان به قطعنامه شورای امنیت علیه ایران آمده است: امید داشتیم كه لبنان موضع روشن‌تر و قوی‌تر نشان می‌داد و اتفاق نظر همه لبنانی‌ها را در قربانی شدن و ظلم و شرارت كه لبنان طعم آن را برای سال‌ها چشیده بود نشان می‌داد.طبقه بندی: جهان اسلام،  سیاسی، 
برچسب ها: تحریم‌ها ایران را برای تقویت توانمندی‌های خود ترغیب می‌كند،
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

مخالفت حقیقت جو با حجاب

پس از کشف حجاب فریبا داوودی مهاجر نوبت به فاطمه حقیقت جو رسیده که به تمسخر حکم قرآنی حجاب بپردازد.

به گزارش شبکه ایران،فریبا داوودی مهاجر خبرنگار روزنامه های اصلاح طلب که در روز محاکمه عبدالله نوری با دعوت از خبرنگاران اصلاح طلب تظاهراتی در مقابل دادگاه ویژه روحانیت به راه انداخت، پس از فرار به خارج و پناه بردن به دامن آمریکایی ها هفته گذشته فیلمی از مصاحبه او با یکی از شبکه های لس آنجلسی پخش شد که در مقابل دوربین تلویزیون کشف حجاب کرد و از زنان ایرانی هم خواست که تجربه او را تکرار کنند.

به گزارش کیهان فاطمه حقیقت جو که شاگر مکتب داوودی مهاجر است پس از فرار به خارج ابتدا چادر را کنار گذاشت و با توصیه آمریکایی ها با کت و دامن در انظار عمومی ظاهر شد. اخیرا وی در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفته است این تصور غلطی است که برخی فکر می کنند اگر زنی حجاب نداشت از دایره پاکدامنی و عفت خارج شده است. من زنان بسیاری را می شناسم که حجاب ندارند اما عفیف هستند

حقیقت جو در این مصاحبه ادعا کرد طرح حجاب و عفاف که در ایران اجرا می شود با هدف مقابله با جنبش سبز است زیرا زنان بدحجاب عنصر حیاتی جنبش سبز هستند!
طبقه بندی: سیاسی،  فرهنگی، 
برچسب ها: مخالفت حقیقت جو با حجاب،
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

کدهای پیوند تحریم با حمایت از اپوزیسیون در داخل ایران

درحالی كه بیش از 30 سال از اعمال تحریم های آمریكا و جامعه بین الملل علیه ایران می گذرد، طی سال های اخیر و با گشوده شدن فصل پیشرفت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران، تهدیدها و تحریم ها رنگ و بوی تازه ای گرفته است.

به گزارش رجانیوز، به اذعان كارشناسان غربی تحریم های اقتصادی علیه ایران، ابزاری كند و ناكارآمد است و حتی میزان صادرات از آمریكا به ایران در آخرین ماه سال 2009 بیش از 11 میلیون دلار بوده و در ژانویه سال 2010 با افزایش تقریبا سه برابری به 31 میلیون دلار رسیده است؛ كارشناسان حوزه مالی و اقتصادی كشور وهمچنین كارشناسان مسائل بین الملل بر این عقیده اند ، هدف اول آمریكا از اعمال تحریم ها، ایران نیست بلكه جمهوری اسلامی، هدف ثانویه است.

1- امریکا باید تحریم را با تمرکز روی حقوق بشر و مشکلات داخلی ایران همراه کند
- کیم آر. هولمز، واشینگتن تایمز (3/1/1389): البته تحریم به تنهایی کافی نیست. همچنین باید دیپلماسی عمومی را به نقض حقوق بشر متمرکز کنیم. نظام جمهوری اسلامی به اندازه کافی درون کشور بی اعتبار شده و بر این نقطه ضعف باید فشار وارد کرد. آمریکا باید بر فساد مالی نظام جمهوری اسلامی و کمک هایش به تروریسم تاکید کرده و در حد گسترده ای آن را اعلام کند و اطمینان یابد مردم ایران این پیام را می شنوند. شکر خدا، خیلی از ایرانی ها همان را می خواهند که ما می خواهیم: برقراری دموکراسی و حکومتی بدون فساد که به حقوق مردمش احترام می گذارد. می توانیم با کمک به وبسایت های خارج از کشور، به آنها فناوری لازم برای گذر از فیلترینگ و سانسور را بدهیم و باید همان حمایت و کمک مخفیانه ای که در همبستگی با مردم لهستان در جریان جنگ سرد داشیتم را به مردم ایران بدهیم.

2- باید با تحریم ها به اپوزیسیون در ایران کمک کرد
- ریچارد هرتسینگر، روزنامه آلمانی ولت (14/1/1389): «توان گروههای اپوزیسیون ایران برای تغییر رفتار مقامات این کشور کافی نیست. به همین علت است که غرب باید همزمان تهدیدهای چند باره خود در اعمال تحریمهای سخت علیه ایران را نیز به منصه ظهور بگذارد. در واقع تنها با اتخاذ این سیاست است که می توان باور کرد غرب در زمینه شکل گیری صلح و استیفای حقوق بشر در منطقه خاورمیانه جدی است. با این همه انقلاب سبز ایران می تواند در این ارتباط انگیزه جدیدی ایجاد کند.

3- موقعیت اپوزیسیون در ایران یک عامل مهم در محاسبات امریکاست که در آغاز سیاست تعامل وجود نداشت
- گفت وگوی کنت کاتزمن با پایگاه اینترنتی شورای روابط خارجی امریکا (15/1/1389): ایرانی ها هنوز به پیشنهاد اوباما برای گشودن باب گفت وگو واکنش نشان نداده اند. اینطور نیست؟
- نه نداده اند. در درون دولت تا ان جایی که من اطلاع دارم دلسردی فراوانی در این خصوص وجود دارد. این حس در سخنان اخیر اوباما مشهود بود. وی گفت ما مسیر جدیدی را دنبال کردیم این مسیر سیاستی روشن را در خود داشت. ما تلاش می کردیم رویکردی جدید را بیازماییم اما این رویکرد در ایران انعکاسی نداشت. اکنون بخشی از مشکل ممکن است درگیر شدن ایران با جنبش اپوزیسیون داخلی باشد. موقعیت سیاسی داخلی ایران به دنبال انتخابات جنجالی ژوئن گذشته اکنون عاملی جدید در محاسبات به شمار می رود. این مسئله زمانی که مراسم تحلیف باراک اوباما برگزار شد و او این رویکرد تازه را مطرح کرد وجود نداشت گرچه جنبش اپوزیسیون در چند ماه گذشته تا حدودی خاموش شده است این مسئله هنوز یک عامل تعیین کننده است و شما در لایحه کنگره علیه ایران قطعا شاهد ان هستید».

4- هر اتفاقی بنا باشد بیفتد از داخل ایران خواهد بود
- سی ان ان (29/1/1389): کریستین امانپور می گوید به نظر من هراتفاقی که ر ایران بیفتد از داخل این کشور خواهد بود.

5- امریکا می خواهد با افزایش تحریم ها شکاف های درون ایران را اضافه کرده و به اپوزیسیون کمک کند
- اندرو لی باترز، مجله تایم (19/4/1389): اگرچه تحریم‌ها چندان موثر نبوده‌اند، اما دولت اوباما امیدوار است اقدامات جدیدی که منافع طبقه حاکم ایران را هدف قرار داده، منجر به بروز شکاف عمیقی میان مردم و حاکمیت شود، به‌خصوص این‌که جنبش مخالفان - که اعتراضات خیابانی آنها با سرکوب گسترده نیروهای نظامی وابسته به دولت مواجه شد - درصدد است تا از معضلات رو به افزایش اقتصادی، برای فربه‌تر کردن و منسجم‌تر ساختن بدنه مخالفان رژیم بهره بگیرد و این چالش را تبدیل به فرصت کند.

7- مردم ایران بعد از انتخابات فرق کرده اند و برای تحریم نظامشان را مقصر خواهند دانست
- مایكل اورن، سفیر اسرائیل در آمریكا (14/7/1388): ملت ایران در پی انتخابات ریاست جمهوری و نتایج مشكوك آن، با برقرارشدن تحریم های جدی نیز، رهبران رژیم را مسوول وضعیت تلقی خواهد كرد نه آمریكا یا اسرائیل را، و تحریم ها شكاف میان حكومت با ملت ایران را بیشتر می كند و رژیم را ضعیف تر خواهد كرد‏.‏ مردم ایران با دوره قبل از انتخابات ریاست جمهوری اخیر فرق دارند‏. اگر قبل از انتخابات، یك راننده تاكسی بنزین برای ماشینش نداشت، آمریكا و صهیونیست ها و غرب را متهم می كرد، اما اكنون همان راننده تاكسی از ماشینش پیاده می شود و حكومت كشورش را نفرین می كند».

8- هدف بلند مدت تحریم ها این است که مردم از دولت روی گردان شوند
- ریچارد اسپنسر، دیلی تلگراف (12/7/1388): هدف طولانی مدت تحریمها این است که مردم ایران از رهبرانشان رها شوند و مخالفت طبقه متوسط با انتخاب مجدد احمدی نژاد به دلیل مشکلات اقتصادی بوده است. با این حال رهبران مخالفان ایران درخصوص برنامه هسته ای این کشور و تحریمها از دولت حمایت می کنند.

9- امریکا شدیدا عقیده دارد ترکیب فشارهای بین المللی با بی ثباتی داخلی می تواند تصمیم های ایران را تغییر بدهد
- فیلینت لورت و هیلاری لورت، نیویورک تایمز (7/7/1388): اکنون امریکا حتی به شکلی جدی تر این امید بیهوده را خواهد داشت که اعمال فشارهای بین المللی و بی ثباتی داخلی در ایران موجب بوجود امدن تغییراتی مهم در تصمیم گیری این کشور شود.در واقع نشست روز پنجشنبه در ژنو که اعضای گروه پنج بعلاوه یک در ان حضور خواهند داشت فرصتی برای گفتگویی راهبردی نخواهد بود بلکه فرصتی برای اعلام این ضرب الاجل خواهد بود که ایران باید با محدود ساختن پیش دستانه برنامه خود موافقت کند در غیر اینصورت با انچه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا ان را تحریم های فلج کننده خوانده است روبرو خواهد شد.

10- مردم ایران در اثر تحریم ها دور نظام جمع نمی شود و اگر ایران الان تحریم نشود پس کی وقت تحریم آن خواهد بود؟!
- گزارش رویترز از بیت المقدس (24/6/1388): «بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه گفت زمان اعمال تحریمهای شدیدتر علیه ایران به علت برنامه هسته ای این کشور فرا رسیده است. یک مسئول پارلمانی در اسرائیل به نقل از نتانیاهو که در نشست کمیسیونی پارلمانی شرکت کرده بود گفت به نظر من زمان اعمال تحریمهای شدیدتر علیه ایران فرا رسیده است اگر اکنون زمان تشدید تحریمها نیست پس کی چنین زمانی فرا می رسد؟ ممکن است این تحریمهای شدید تاثیر گذار باشد. این مسئول که در نشست نتانیاهو با اعضای کمیسیون دفاعی کنستحضور داشت به نقل از وی افزود به نظر من جامعه بین المللی می تواند به گونه ای تاثیر گذار اقدام کند. نظام ایران ضعیف است. ملت ایران در صورتی که احساس کند خطری علیه نظام حاکم وجود دارد برای نخستین بار در اطراف این نظام جمع نخواهد شد و شاهد وضع جدیدی خواهیم بود.

11- بیشترین امید به مهار ایران از داخل است
- سرمقاله واشینگتن پست (21/6/1388): آیا می‌توان روسیه را که مرکز مقاومت های دیپلماتیک در هفت ماه گذشته بوده است، ترغیب کرد که از اقداماتی نظیر ممنوعیت فروش سلاح و بنزین به ایران حمایت کند؟ آیا دولت‌های اروپایی که هنوز از بزرگترین شرکای تجاری ایران هستند سرانجام صادرات و سرمایه‌گذاری‌های خود را محدود خواهند کرد؟ چنین تحریم‌هایی ممکن است عمل نکند؛ بیشترین امید برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران احتمالا در واژگون شدن رژیم آقای خامنه‌ای توسط تحول درونی نهفته است. اما اگر دولت اوباما نتواند فشار بیشتری بیاورد، این موضوع باعث تقویت موضع آقای احمدی‌نژاد پشتیبانی خواهد شد که می‌گوید بخاطر مقاومت در برابر سازمان ملل ملت ایران تحت هر شرایطی هرگز صدمه نمی‌بیند».

12- ارلی: با تحریم ایران از موسوی و خاتمی حمایت می كنیم
اظهارات صریح مقام های آمریكا نشان می دهد حمایت علنی از اصلاح طلبان غربگرا در دستور كار هرگونه راهبرد آینده آمریكا درباره ایران قرار دارد. اطلاعات رسیده از برخی پایتخت های عربی از جمله بیروت و منامه نشان می دهد دولت باراك اوباما در تدوین استراتژی خصمانه خود علیه ایران ماموریت قابل توجه و جدی برای چهره هایی نظیر موسوی و خاتمی در نظر گرفته است. بر مبنای این اطلاعات، كه اسنادی دقیق آن را پشتیبانی می كند، اخیراً برخی از مقام های آمریكایی در خاورمیانه، كه ماموریت انجام هماهنگی های منطقه ای و همچنین اداره ایستگاه های اطلاعاتی آمریكا در كشورهای همجوار ایران را بر عهده دارند، در محافل خصوصی به تشریح جزئیات استراتژی آینده آمریكا علیه ایران پرداخته اند. بر مبنای یكی از این گزارش ها، «آدام ارلی» (Adam ereli) سفیر آمریكا در بحرین كه پیش از این و در دوران ریاست جمهوری جرج بوش سخنگوی وزارت خارجه آمریكا بوده است در جلسه ای با برخی از مسئولان كشورهای عربی در منامه تاكید كرده كه آمریكا قصد دارد در ماه های آینده حمایت خود از اصلاح طلبان در ایران را «رسمی و علنی» كند.ارلی در این جلسه كه به تشریح راهبرد تدوین شده دولت اوباما درباره ایران اختصاص داشته، گفته است: «كاخ سفید همزمان با انجام مذاكرات ایران و 1+5 نحوه حمایت از «رهبران معارض جدید» در ایران را پیگیری می كند». ارلی در این سخنان كه پیش از اول اكتبر 2009 و برگزاری مذاكرات ژنو بیان شده تصریح كرده است: «تحت هر شرایطی حمایت از اصلاح طلبان در ایران جزو گزینه های اصلی سیاست اوباما باقی خواهد ماند و ما روز به روز آن را پرقدرت تر خواهیم كرد». ارلی سپس به توصیف دقیق «گام بعدی» آمریكا پرداخته و گفته است: «اگر مذاكرات ژنو موفقیت آمیز نباشد و در آن پیشرفتی حاصل نشود، آمریكا قصد دارد همزمان با تشدید تحریم ها، اعمال فشار سیاسی علیه تهران را با حمایت «رسمی»، «علنی» و «گسترده» از موسوی و خاتمی وسعت بخشد چرا كه هیچ فشاری به دولت ایران بدون تقویت جریان های طرفدار غرب در ایران كارساز نیست». وی در بخش پایانی سخنانش می گوید: «همین حالا هم این موضوع پنهانی نیست كه ما از موسوی و خاتمی حمایت می كنیم اما علنی شدن این حمایت همزمان با اعمال تحریم ها می تواند این فایده را داشته باشد كه مردم ایران به این نتیجه برسند كه تنها راه رهایی از تحریم ها گرایش به این افراد است.»
طبقه بندی: سیاسی، 
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

غرب از واكنش احتمالی ایران دستپاچه شد
درخواست اشتون برای مذاكره با جلیلی در اسرع وقت!

گروه سیاست خارجی- به فاصله کمتر از یک‌ساعت پس ازصدور قعطنامه ضد ایرانی شورای امنیت سازمان ملل متحد، سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپایی اعلام کرد که خانم كاترین اشتون درخواست دارد که در اسرع وقت با آقای سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مذاکره كند و چهارچوب‌هایی را برای همکاری دراز مدت! با ایران تدوین كنند.

افشای دستور اوباما به وزارت خارجه امریکا در سه هفته قبل توسط رجانیوز و متعاقب آن تماس‌های مکرر اشتون با دفتر نمایندگی ایران در وین برای آغاز دور جدید مذاکرات با مقامات ایرانی نشان داد که غرب بیش ازاینکه توان خود را بر روی اتحاد جامعه جهانی برای صدور قعطنامه ضد ایرانی متمرکز كرده باشد، برروی مذاکره با ایران برنامه ریزی كرده است چرا که برای اولین بار در طی سه قطعنامه پیشین در شورای امنیت سازمان ملل متحد، دو رای منفی از دو کشور متحد غرب که یکی ازآنها عضو ناتو بوده و دیگری حیاط خلوت امریکا در منطقه امریکای جنوبی است، شکاف بزرگ جامعه جهانی علیه برنامه هسته ای ایران را به نمایش گذاشت؛ شکافی که غرب از ایجاد آن همواره نگرانی داشته است.

در عین حال، دستپاچگی غرب از واكنش متقابل ایران با توجه به اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینكه "گفت‌وگو و قطعنامه با یكدیگر جمع نمی‌شوند"، موجب شده مقامات غربی همگی در اظهارنظرهای خود در كنار تأكید بر موفقیت در صدور قطعنامه، به باز بودن باب مذاكره و دیپلماسی تأكید كنند.

اما دستپاچگی و هراس غرب ازاقدامات متقابل ایران در ارتباط با صدور قعطنامه ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد حکایت از آن دارد که غرب نسبت به غیر موثر بودن این قعطنامه در زمینه توقف برنامه هسته ای ایران اذعان کامل دارد.

قطعنامه چهارم در حالی علیه ایران صادر شد كه از زمان صدور قطعنامه قبلی حدود 27 ماه می‌گذرد و در طی این مدت اقتدار دكتر احمدی نژاد در برابر مخالفین داخلی در این خصوص که هم ایران مشغول توسعه برنامه هسته ای خود در همه ابعاد بوده و هم اینکه هیچگونه قعطنامه ای برعلیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر نشد، جایگاه داخلی وی را مستحکم كرده بود. یكی از مواردی كه امریكا را به تكاپو برای صدور قطعنامه‌ای واداشت كه تنها تفاوت آن با قعطنامه های قبلی، افزایش لیست شرکت‎ها و نهادهای ایرانی از 35 به 75 است، لطمه به جایگاه داخلی رئیس‌جمهور و قوت قلب دادن به مخالفان وی است.

علاوه بر این، صدور بیانیه تهران با مفادی كه پس از انتشار آن‌ها، عملاً یك شوك بزرگ را به غرب تحمیل كرد، یك ضربه حیثیتی به ادعای عدم تمایل ایران به مذاكره بود و نشان می‌داد این، جمهوری اسلامی نیست كه از میز مذاكره فرار می‌كند بلكه ورود امریكا به روندهای دیپلماتیك اساساً‌ مساوی اخلال و انحراف در آن‌ها است و اگر تاكنون نیز موفقیت قابل توجهی از این مسیر حاصل نشده، دلیل اصلی آن در همین تاكتیك‌های ایذایی است.

قطعنامه ضدایرانی در شرایطی تصویب شد كه هنوز دو هفته بیشتر از حمله كماندوهای رژیم صهیونیستی به كاروان دریایی امدادی آزادی كه حامل مواد غذایی و دارویی برای مردم غزه بود، نمی‌گذرد؛ جنایتی كه به‌رغم موج گسترده اعتراضات ضداسرائیلی در جهان،‌ شورای امنیت از صدور قطعنامه در قبال آن خودداری كرد تا نشان دهد همانند موضوع هسته‌ای ایران، دوگانه برخورد می‌كند و اساساً‌به هیچ‌وجه افكارعمومی و وجدان عمومی ملت‌ها و حتی بسیاری از دولت‌های جهان را نمایندگی نمی‌كند.
طبقه بندی: سیاسی، 
نگارش در تاریخ پنجشنبه 20 خرداد 1389 توسط عمار | نظرات ( 0)

تحریم سخت ایران یا قرص آرام بخش برای آمریكا و فتنه گران؟!
رسانه های آمریكایی و صهیونیستی دیروز همزمان با بررسی قطعنامه تحریمی جدید در شورای امنیت، تاثیر این قطعنامه بر جمهوری اسلامی ایران را به چالش كشیدند.

این در حالی است كه هیلاری كلینتون دیروز مدعی شد ایران با مهم ترین تحریم ها روبرو خواهد شد. همزمان با كلینتون، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا در لندن گفت: استراتژی ما در قبال ایران استفاده از دیپلماسی و فشار برای گوشزد كردن لزوم تغییر مسیر آن كشور از مسیر اشتباهی است.
با وجود این اظهارات، سایت وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در ارزیابی اقدام جدید آمریكا نوشت: كارشناسان براین باورند كه تحریم های جدید نخواهند توانست ایران را از ادامه برنامه هسته ای باز دارند. قطعنامه جدید حتی اگر به طور كامل تصویب شود و حتی اگر به طور كامل توسط همه كشورهای جهان اجرا شود، قادر نخواهد بود حكومت ایران را از ادامه شتاب فعالیت هسته ای بازدارد. ولی ارزش روانی و سیاسی دارد و احساس انزوا را القا می كند(!؟)
شبكه بی بی سی انگلیس نیز در ارزیابی تحریم های جدید گفت: بیش از 4 سال از زمانی كه شورای امنیت برای اولین بار قطعنامه ای در ارتباط با برنامه اتمی ایران صادر كرد، می گذرد. 3 قطعنامه قبلی در سال های 2006، 2007 و 2008 تصویب شده بود كه نتوانست ایران را از بخش های حساس برنامه هسته ای اش منصرف كند. تحریم تازه در واقع ادامه همان تحریم هاست و بار دیگر از آنچه آمریكا و متحدانش می خواستند خفیف تر است. متقابلاً ایران نشان داده كه در برابر فشارها مقاومت زیادی دارد.
بی بی سی از قول یك عضو موسسه تحقیقاتی «رند» در واشنگتن اعلام كرد: قطعنامه اخیر چندان هم قوی نیست و بیشتر از نظر نمادین مهم است. نمی توان گفت قطعنامه و تحریم باعث تضعیف ایران یا تضعیف اراده او در ادامه برنامه اتمی می شود.
روزنامه آمریكایی واشنگتن پست هم با اشاره به اینكه برای اولین بار چند عضو شورای امنیت نظیر تركیه و برزیل و لبنان علناً با تحریم ها مخالفت كرده اند، نوشت: اختلاف در شورای امنیت و مخالفت با تحریم جدید ایران بسیار شدید است. البته از آن طرف جمهوری اسلامی با بی اعتنایی به خواسته غرب درباره توقف غنی سازی، به فعالیت هسته ای خود ادامه می دهد.
واشنگتن پست نوشت: ایران با دیپلماسی خیره كننده خود در برابر فشار غرب ایستادگی می كند. این دیپلماسی از بروكسل تا توكیو امتداد یافته است.
روزنامه آمریكایی اضافه كرد: ایرانی ها همچنین با تغییر سیاست به سمت افزایش خودكفایی اقتصادی روی آورده اند و در مجامع بین المللی نیز جایگاهی برای خود دست و پا كرده اند. توانایی ایران در حوزه دیپلماسی نشانه زیركی ایران و متقابلاً نقصان آمریكا در برابر بازیگران جهانی است و با كمك ایران، واشنگتن را به چالش می كشند.
در حالی كه فشار بر كشتیرانی ایران بخشی از تحریم های مورد نظر را شامل می شود، روزنامه نیویورك تایمز برای دومین بار با عصبانیت تاكید كرد كه كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم اكنون فشار آمریكا را دور زده است.
نیویورك تایمز تاكید كرد: ایران با تغییر نام مالكیت برخی كشتی های خود، این كشتی ها را در شبكه ای از اروپا تا آسیا گسترده و پنهان ساخته است. ایران برای اینكه از آمریكا یك قدم جلوتر باشد، از یك رشته ترفندها استفاده كرده است. نه فقط شامل تغییر پرچم و نام كشتی بلكه مالكان و مدیران آنها هم می شود. این باعث شده است كه فهرست سیاه آمریكا تا حدودی كارایی اش را از دست بدهد.
براساس این گزارش 73 كشتی خطوط كشتیرانی ایران تحت مالكیت یا كنترل شركت هایی هستند كه در فهرست سیاه آمریكا قرار ندارند و این در حالی است كه به جز در مورد 10 كشتی، وجود ارتباط میان صاحبان جدید و مالك قبلی كشتی ها یعنی خطوط كشتیرانی ایران ثابت شده است.
برخی خبرها حاكی از آن است كه صدور قطعنامه علیه ایران بیشتر جنبه تسكین و آرام بخشی برای زمامداران سرخورده آمریكا از یك سو، و بازسازی روحیه از هم پاشیده فتنه گران در ایران از سوی دیگر دارد.


نوشته شده در : پنجشنبه 20 خرداد 1389  توسط : عمار .    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic